XIX Wojewódzki Przegląd Gitarowy - recenzja Jarosława Burgieła
Kolejna już XIX edycja Wojewódzkiego Przeglądu Gitarowego miała miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 5 w Krakowie . W imprezie uczestniczyło siedemnastu gitarzystów klasycznych – solistów, dwa duety gitar klasycznych, jeden solista grający na gitarze elektrycznej. Według regulaminu imprezy repertuar gitarzystów klasycznych powinien obejmować utwory typu rozrywkowego jak i klasycznego, czego niektórzy uczestnicy nie wzięli sobie za bardzo do serca.
Jury w skladzie:
Jarosław Burgieł jako przewodniczący, Halina Pianowska, Grzegorz Szydłak oraz Mariusz Kominiak, z uwagą wysłuchało wszystkich uczestników i po długiej, pełnej emocji naradzie ogłosiło werdykt, którego ustalenie było zadaniem trudnym, ponieważ różnice punktowe częstokroć były minimalne, a poziom większości prezentacji wysoki.
W grupie młodszej obejmującej uczestników od 10 do 11 lat w kategorii solistów pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Machnik, drugie miejsce przyznano Zofii Wesołowskiej, zaś na trzeciej pozycji sklasyfikowano Macieja Golca.
W grupie uczestników starszych pierwszym miejscem uhonorowano Annę Bernaś, drugim Natalię Radziszewską i Michała Krenicha, a trzecie miejsce zdobyli: Amelia Owczarska oraz Kacper Ledwoń.
W kategorii zespołów gitar klasycznych nagrodzono wyróżniono exe quo duety Zofii Wesołowskiej i Wiktorii Machnik, oraz Pascala Pióro i Kacpra Ledwonia. Wyróżnienie wyższego stopnia otrzymało trio gitarowe w składzie: Malgorzata Brzózka, Aleksandra Mitka i Michał Krenich.
Jedyny solista gitary elektrycznej , Kamil Podobiński, otrzymał wyróżnienie.
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział.
Podsumowując całość, jury stwierdziło, że uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wykonawczy i interpretacyjnych prezentowanych utworów klasycznych i rozrywkowych. Tym razem nie było zbyt wielu znaczących uwag krytycznych. W zeszłym roku moją uwagę zwróciła mała ilość uczestników grających na gitarach elektrycznych, co jeszcze mocniej uwidoczniło się w obecnej edycji, gdyż w tą kategorię reprezentował tylko jeden uczestnik. Ponadto po zmianie regulaminu, która spowodowała dopuszczenie, od kilku lat, do udziału uczniów szkół muzycznych pierwszego i drugiego stopnia, prawie zupełnie zniknęli instrumentaliści z placówek kształcenia i wychowania pozaszkolnego takich jak np. domy kultury, młodzieżowe domy kultury, dla których pierwotnie impreza była organizowana. Toteż stwierdzając, że Przegląd zamienił się w poważny konkurs gitarowy, jako wieloletni juror tej imprezy, aby dać równe szanse wszystkim uczestniczącym, sugeruję stworzenie w następnych edycjach Przeglądu osobnej kategorii dla gitarzystów amatorów z placówek typu pozaszkolnego, dzięki czemu bez obaw będą mogli zaprezentować swoje osiągnięcia. Podczas imprezy odnotowano udział uczniów szkół muzycznych z Chrzanowa, Krzeszowic, Miechowa, Oświęcimia, a także z krakowskiego Liceum Muzycznego im. F. Chopina. Solista gitary elektrycznej reprezentował Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Sączu (Rynek 14). Należy pogratulować organizatorom, czyli dyrektorowi MDK ul. Grunwaldzka 5, Andrzejowi Łazarzowi, oraz pomysłodawcy Przeglądu, Mariuszowi Kominiakowi, wytrwałości w działaniach na rzecz popularyzowania muzyki gitarowej wśród młodzieży, a także coraz wyższego poziomu organizowanego co roku wydarzenia. Podziękowania należą się też sponsorowi i fundatorowi nagród czyli sklepowi muzycznemu „Tryton” z Krakowa za stałe jej wspieranie.
Przewodniczący Jury
Jarosław Burgieł